VetAsistanı For PC | How To Install (Windows 7, 8, 10 And Mac)

Rate this post

Veterinary Assistant is a person who assists a veterinarian in the examination, diagnosis and treatment of animals. Veterinary assistants may also be involved in the administrative and laboratory work of a veterinary practice. Veterinary assistants may be employed by a veterinarian, veterinary clinic, animal hospital, research facility, or government agency.

The latest VetAsistanı for PC has come up with a few updates that are better than the previous version. Want to know those? Here are they:

VetAsistanı Andorid App Summary

Mahmut YAZGAN has developed the VetAsistanı for Android. You can find it under the Medical category on Play Store. Since its inception, VetAsistanı has got over 14218+ users on board. For the user rating, it is currently holding a 0.0 rating and the latest version of it is 4.1

BdgRiHs xouT3ZmJq5EsetGuvbXn

3wBTbQbyqwZUWgVTL 8snKWpD6R51dST7ZUqvnZ2YIke8mCWbJYWPPDOWAJLdcf3zIg

The latest update of VetAsistanı is May 27, 2022 for phones. You can’t use it on your PC directly. So, you have to use an Android emulator like BlueStacks Emulator, Memu Emulator, Nox Player Emulator, etc.

No worries, we will discuss the methods to run it on your computer using the emulators whether you use a PC or Mac. Follow the methods we’ve discussed below.

VetAsistanı App Overview and Details

Vet.Asistanı
Veteriner Hekimler ve Veteriner Fakültesi Öğrencileri için
(Veteriner Hekim Yardımcısı)
(Semptomlardan Tanıya)
(Teşhis Destek Sistemi)

Genç veteriner klinisyenlerinin sahada en sık karşılaştıkları sorun hastalıkların differensiyel diyagnozunda aynı anda birçok hastalığı düşünememeleridir. Bu durum bazen bir klinik işaretin gözden kaçırılmasına ve sonuçta da yanlış teşhislere sebep olmaktadır.

Hayvan hastalıklarında görülen klinik ve/veya laboratuvar belirtilerin bilgisayar ekranından seçilerek differensiyel diyagnoza götüren bir bilgisayar programının olmasının yararlı olacağını düşünerek Vet.Asistanı hazırlanmıştır.

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi, Kedi-Köpek, At, Kanatlı, Balık, Arı ve Domuz) hastalıklarının etiyolojileri, semptomları, ayırıcı tanıları, sağaltımları ve korunmaları ile ilgili özet bilgiye ulaşılabilinmektedir.

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi, Kedi-Köpek, At, Kanatlı, Balık, Arı ve Domuz) hayvan türlerine ait kayıtlı hastalıkların klinik ve/veya laboratuvar semptomlarından seçim yapılarak hastalıklar arasında karşılaştırma yolu ile seçilen semptomlara en uygun hastalıklar olma olasılıklarıyla ( % yüzdesel oranlarıyla ) ve hastalıklar hakkında özet bilgiye kısa sürede ulaşılabilinmektedir.

Dijital Kütüphanesinde de detaylı bilgiler yer almaktadır. (Dijital Kütüphanesi içeriği de her geçen gün daha da zenginleşmektedir.)

Vet.Asistanı içerisindeki İlaç Rehberi ile Etken Madde, Kullanım Yeri ve Spesiyalite isimlerinden kolaylıkla arama yapabilirsiniz.

Vet.Asistanı, başta veteriner fakültesi öğrencileri için interaktif eğitici olmak üzere genç Veteriner Hekimlerin teşhis ve tedavide en doğru ve çabuk sonuca varabilmelerini sağlayan, Dijital Kütüphanesi ile de mesleki kaynak olan bir programdır.

Gelişmeler için web sayfasını takip edebilirsiniz. : www.vetasistani.com

Install “VetAsistanı” on PC: Windows 10/8/7 & Mac

If you want to run the VetAsistanı on your PC, you’ll need the Memu android emulator. Here is the process of installing both on your PC:

 • Download the Memu android emulator on your computer and install it. It will take a few minutes from start to finish.
 • While finishing, keep the “Open when finished” checked and other additional offers unchecked.
 • Once installed and opened, you’ll see a familiar interface with familiar apps on the screen, including Play store.
 • Click on the Play store and log into your account using your google email and password that you use on your phone.
 • You can now search for the VetAsistanı app within Play store. It will show you the app on the search results in the first position.
 • Click on the app name and then click install to begin the download process on your computer to install VetAsistanı.
 • It may take a few minutes for the entire process. Once complete, you can now open the app from your desktop or the emulator homepage.
 • VetAsistanı App Specification
  App Name: VetAsistanı On Your PC
  Devoloper Name: Mahmut YAZGAN
  Latest Version: 4.1
  Android Version: 6.0
  Supporting OS: Windows,7,8,10 & Mac (32 Bit, 64 Bit)
  Package Name: myazgan.vethek.com.vetasistani
  Download: 14218+
  Category: Medical
  Updated on: May 27, 2022
  Get it On:

  Download

  Features of VetAsistanı for PC

  1. Vet.Asistanı ile hayvan hastalıklarının etiyolojileri, semptomları, ayırıcı tanıları, sağaltımları ve korunmaları ile ilgili özet bilgiye ulaşılabilinmektedir.
  2. Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi, Kedi-Köpek, At, Kanatlı, Balık, Arı ve Domuz) hastalıklarının etiyolojileri, semptomları, ayırıcı tanıları, sağaltımları ve korunmaları ile ilgili özet bilgileri bulunmaktadır.
  3. Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi, Kedi-Köpek, At, Kanatlı, Balık, Arı ve Domuz) hayvan türlerine ait kayıtlı hastalıkların klinik ve/veya laboratuvar semptomlarından seçim yapılarak hastalıklar

  Whats New In this VetAsistanı?

  SMS Doğrulama hatası giderildi, YALNIZCA Veteriner Hekim ve Veteriner Fakültesi Öğrencileri üyelik kaydı yaptırarak kullanabilir.
  Üyelik kaydı için Belge Onayı gerekmektedir.

  Giriş yapmakta zorlanırsanız [email protected] ile iletişime geçebilirsiniz.
  Vet.Asistanı Programı İçeriğinde:
  Hayvan Hastalıkları, İlaç Rehberi ve Mesleki Dijital Kitaplar bulunmaktadır.

  Conclusion

  After much deliberation, I have decided to apply to the VetAsistanı program. I am confident that this program will provide me with the necessary skills and knowledge to pursue a career in veterinary medicine. I am eager to learn from the experienced professionals at the VetAsistanı clinic and to contribute to the clinic’s operations. I believe that this program will be instrumental in helping me achieve my career goals.

  So, did you find the guide on how to download the VetAsistanı for PC above? If you did, or if you have any questions regarding it, do comment and let us know. We’re here to help.

  Disclaimer

  We refer the ownership of This VetAsistanı to its creator/developer. We don’t own or affiliate for VetAsistanı and/or any part of it, including its trademarks, images, and other elements.

  Here at eztoosoft, we also don’t use our own server to download the VetAsistanı. We refer to the official server, store, or website to help our visitors to download the VetAsistanı.

  If you have any query about the app or about eztoosoft, we’re here to help you out. Just head over to our contact page and talk your heart to us. We’ll get back to you ASAP.

  What’s your Reaction?
  +1
  0
  +1
  0
  +1
  0

  Leave a Comment